Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
5 marca w godzinach 9:30-11:00, w ramach „Środy z profilaktyką”, w Sali Obsługi Klientów Mazowieckiego OW NFZ przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie, odbędą się warsztaty dla młodzieży poświęcone zapobieganiu i zwalczaniu nadwagi i otyłości.
Cele warsztatów:
Warsztaty poprowadzą pracownicy Centrum Zdrowia Dziecka: prof. Agnieszka Różdżyńska-Świątkowska (kierownik Zakładu Antropologii), mgr Liliana Wolska (fizjoterapeuta) oraz mgr Miłosz Jasiński (dietetyk).
* * *
Nadwaga i otyłość stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia dzieci na całym świecie. Niepokojące statystyki to w dużej mierze konsekwencja spożywania niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności i braku aktywności fizycznej. Według UNICEF niemal 40 mln dzieci poniżej 5. roku życia na całym świecie ma nadwagę, co stanowi prawie 6 proc. populacji. Wśród dzieci w wieku od 5 do 19 lat wskaźniki są jeszcze wyższe – ponad 340 mln ma nadwagę, co stanowi prawie 18 proc. populacji.
Nadwaga u dzieci sprzyja rozwinięciu się w wieku dorosłym nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Liczba dzieci z nadwagą i otyłością najszybciej rośnie w krajach o niskich i średnich dochodach.
1 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.
Nadwaga i otyłość u polskich dzieci
– Choroba otyłościowa to epidemia XXI wieku, która w coraz większym stopniu dotyka coraz młodsze dzieci. W Polsce co dziesiąte dziecko do 6 roku życia ma nadwagę lub otyłość, a w grupie starszych dzieci w wieku 6-18 lat niemal co trzecie dziecko ma nieprawidłową masę ciała – mówi Sebastian Więckowski, lekarz specjalista gastroenterologii dziecięcej z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. – To co najbardziej niepokoi, to dynamiczny wzrost liczby dzieci z otyłością znacznego stopnia, czyli otyłości II i III stopnia, którą to w największym stopniu predysponuje do rozwoju groźnych powikłań, takich jak: cukrzyca, stłuszczenie wątroby, obturacyjny bezdech senny, nadciśnienie tętnicze, choroby układu kostno-szkieletowego, niektóre nowotwory oraz zaburzenia lipidowe, które upośledzają jakość i skracają długość życia. Nieprawidłową masę ciała rozpoznanie się u dzieci na podstawie siatek centylowych i stwierdzenie tej nieprawidłowości wymaga podjęcia jak najszybszych, zdecydowanych działań mających na celu normalizację masy ciała – dodaje.
Jak walczyć z nadwagą i otyłością
Otyłość jest chorobą, która na ogół rozwija się powoli. Dlatego warto wdrożyć działania profilaktyczne już na etapie rozpoznania lekkiej nadwagi u dziecka. Warto też pamiętać, że dziecku trudno będzie zmienić styl życia bez przykładu idącego z najbliższego otoczenia.
Zalecenia:
Gotowe bezpłatne jadłospisy, porady dla całej rodziny i plany żywieniowe, w tym plan dla osób z nadwagą i otyłością można znaleźć na portalu Diety NFZ.