logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Mieszkańcy Mazowsza na urlopie za granicą w państwach UE/EFTA jadą z EKUZ

31-03-2022

Rośnie liczba Mazowszan, którzy jadą na urlop z EKUZ. Chcąc uniknąć kolejek, złóż wniosek o wydanie karty już dziś. Nie czekaj do ostatniej chwili. Wydłużono okresy ważności kart EKUZ. Jeśli jesteś osobą zatrudnioną lub prowadzisz działalność gospodarczą i masz opłaconą składkę otrzymasz kartę nawet na 3 lata.

W całym 2021 roku mazowiecki NFZ wystawił ponad 151 tys. kart. W tym roku już niemal 23 tys.

Po co nam EKUZ?

Karta uprawnia w nagłych przypadkach do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta jest również ważna na terytoriach zamorskich francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (Azory i Madera) i  hiszpańskich (Majorka i Wyspy Kanaryjskie).
Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługują na podstawie karty świadczenia zdrowotne nieplanowane i niezbędne z medycznego punktu widzenia, dostępne w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę m.in. stan zdrowia pacjenta, charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA.

Ważne! Jeżeli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, to nie możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia w ramach EKUZ w następujących krajach: Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria, Dania.

Skąd wziąć EKUZ?

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne.

Kartę można uzyskać na pięć sposobów:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ,
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
  • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ,
  • pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ).

Ważne! Każdy pełnoletni członek rodziny, zgłoszony do ubezpieczenia przez rodzica,  musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta, potwierdzającej kontynuację nauki.

Szczegółowe informacje na temat EKUZ

 

Wszystkie aktualności