logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Dzień Otwarty. NFZ Mazowsze na IV Narodowym Kongresie Żywieniowym

10-01-2019

W ramach Dnia Otwartego mazowiecki NFZ zaprasza na organizowany przez Instytut Żywności i Żywienia IV Narodowy Kongres Żywieniowy, który odbędzie się w dniach 25-26 stycznia 2019 roku na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Wiodącym tematem tegorocznego wydarzenia będzie otyłość oraz zaburzeniom odżywiania dzieci i młodzieży – stąd tytuł Kongresu „Otyłość, anoreksja, bulimia – dlaczego wciąż przegrywamy?”. Drugiego dnia kongresu, w sobotę 26 stycznia, na stoisku NFZ Mazowsze będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz porozmawiać na tematy związane z powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, w tym o zgłaszaniu do ubezpieczenia dzieci.

Najbliższa sobota to na Mazowszu pierwszy dzień zimowych ferii. Jeśli zamierzamy je spędzić za granicą, warto mieć ze sobą EKUZ. Karta ważna jest przez 1,5 roku. Wyrobiona w styczniu zapewni w nagłych przypadkach pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium państw UE/EFTA do połowy 2020 roku!

UWAGA! W przypadku dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia przez rodziców, które ukończyły 18 rok życia, do wniosku musi być załączona kopia aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inna forma zaświadczenia potwierdzającego kontynuowanie nauki. Karta dla dzieci ważna jest aż 5 lat!

Celem IV Narodowego Kongresu Żywieniowego będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie udaje się powstrzymać narastania nadwagi i otyłości, szczególnie u dzieci i młodzieży. Będziemy szukali nie tylko odpowiedzi, lecz także skutecznych rozwiązań tego problemu. Zajmiemy się również tematem zaburzeń odżywiania w wieku młodzieńczym, czyli bulimią i anoreksją.

Ważnym elementem Kongresu będzie prezentacja przez Instytut Żywności i Żywienia zmodyfikowanej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej  dla dzieci i młodzieży. Praktyczne wskazówki, jak  zachęcić dzieci i młodzież do dbania o właściwe żywienie i aktywność fizyczną, przedstawią zaproszeni eksperci – specjaliści i praktycy w dziedzinie żywienia, pediatrii i psychologii. Podpowiedzą, jak cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, zarówno w czasie dorastania, jak i w wieku dorosłym.

Drugi dzień Kongresu poświęcamy wdrożeniu nauki do praktyki życia codziennego. Omawiane problemy, znalezione odpowiedzi i rozwiązania chcemy przybliżyć jak największemu gronu odbiorców. Dlatego zaplanowaliśmy szereg debat skierowanych przede wszystkim do szeroko pojętego środowiska szkolnego, czyli rodziców, pedagogów, realizatorów żywienia zbiorowego, dietetyków, pielęgniarek szkolnych oraz przedstawicieli zawodów medycznych. Nie zabraknie aktywności edukacyjnych, kierowanych do rodzin – w tym porad dietetycznych, badania pomiaru składu ciała oraz warsztatów kulinarnych dla najmłodszych.

26 stycznia (sobota), na stanowisku mazowieckiego NFZ, będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i porozmawiać z ekspertem nt. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w interdyscyplinarnym forum wymiany wiedzy i doświadczeń, jakim jest IV Narodowy Kongres Żywieniowy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Kongresu
 

Do pobrania:

Program IV Narodowego Kongresu Żywieniowego

IV Narodowy Kongres...
Wszystkie aktualności