Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.
Osoby ubezpieczone w kraju UE/EFTA mogą korzystać ze świadczeń na terenie Polski w oparciu o unijne przepisy koordynacyjne. Przed przyjazdem do Polski należy wyposażyć się w odpowiedni dokument wydany przez instytucję ubezpieczeniową z kraju gdzie dana osoba jest ubezpieczona co umożliwi leczenie w Polsce.
Każda osoba ubezpieczona w kraju UE/EFTA może legitymować się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. U świadczeniodawców mających kontrakt z NFZ w oparciu o ten dokument otrzymać można świadczenia niezbędne ze względów medycznych.
Dodatkowe możliwości pojawiają się dla osób zamieszkujących stale w Polsce a ubezpieczonych w innym kraju UE/EFTA. Osoby zatrudnione w tych krajach lub pobierające świadczenia emerytalne oraz członkowie ich rodzin pozostający bez ubezpieczenia w Polsce mogą korzystać w Polsce z ubezpieczenia płaconego zagranicą na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w Funduszu
Aby skorzystać z powyższych uprawnień należy w kraju UE/EFTA gdzie dana osoba jest ubezpieczona skontaktować się ze swoją instytucją ubezpieczenia w celu uzyskania odpowiedniego formularza unijnego np.: formularz E 106 , E 109, E 121 lub S1, który składa się w OW NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce.
Po wypełnieniu dodatkowych oświadczeń dotyczących sytuacji rodzinnej i ubezpieczeniowej NFZ wydaje POŚWIADCZENIE. Dokument ten uprawnia do pełnego zakresu świadczeń (tak jakby osoby były ubezpieczone w Polsce). Koszty świadczeń zrealizowanych dla osób uprawnionych refundują instytucje ubezpieczenia zagranicą. Natomiast o informacje dotyczące wydania dokumentów przez instytucje zagraniczne należy zwracać się do tych instytucji.
Więcej informacji na stronie: nfz.gov.pl
Zgodnie z przepisami o koordynacji ubezpieczony lub członkowie jego rodziny, którzy mają miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim UE/EFTA niż państwo właściwe (w którym są ubezpieczeni), otrzymują w państwie członkowskim miejsca zamieszkania świadczenia rzeczowe udzielane w imieniu właściwej instytucji, przez instytucję miejsca zamieszkania, zgodnie z przepisami stosowanego przez nią ustawodawstwa, tak jak gdyby byli oni ubezpieczeni na mocy tego ustawodawstwa. Powyższe oznacza, że osoba ubezpieczona w jednym z państw członkowskich UE/EFTA ma prawo do pełnego zakresu rzeczowych świadczeń zdrowotnych w państwie miejsca zamieszkania. Podstawę do korzystania z takiego zakresu świadczeń stanowi dokument przenośny S1 - rejestracja w celu objęcia opieką zdrowotną (dotychczas wydawano odpowiednio: formularz E 106, E109, E 120, E121). Jest to dokument papierowy, wydawany osobie do niego uprawnionej.
W Polsce do dokumentu S1 uprawnione są osoby posiadające miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA, które podlegają ustawodawstwu polskiemu i które:
Warunkiem uzyskania prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych w państwie zamieszkania jest zarejestrowanie dokumentu S1 w instytucji miejsca zamieszkania, tzn. w zagranicznej kasie chorych wskazanej we wniosku o wydanie dokumentu S1 osobie zamieszkałej w innym państwie UE/EFTA
Więcej informacji na stronie : nfz.gov.pl