logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Drukuj

Aktualności

Na ferie tylko z EKUZ!

07-02-2017

Planując zimowy wypoczynek za granicą podczas tegorocznych ferii zimowych już dziś warto pomyśleć o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).  Przerwa w nauce dla uczniów mazowieckich szkół rozpoczyna się 13 lutego i potrwa do 26 lutego.

Od początku roku przed Mazowieckim  Oddziałem Wojewódzkim NFZ  ustawiają się spore kolejki.  Od stycznia NFZ wydał niemal 21 tys. kart. W siedzibie oddziału przy ul. Chałubińskiego 8 w Warszawie i jego delegaturach każdego dnia EKUZ odbierało średnio ponad 1200 ubezpieczonych.

Z analiz wniosków o wydanie EKUZ wynika, że na zimowy odpoczynek w tym roku najchętniej wybieramy Hiszpanię, Niemcy, Włochy i Austrię.

Jak wyrobić EKUZ? Wystarczy wypełnić ręcznie lub elektronicznie wniosek o wydanie karty, znajdujący się na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie podpisany wniosek trzeba dostarczyć do siedziby NFZ. Można to zrobić na kilka sposobów: przesłać pocztą, mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP lub faksem. EKUZ zostanie  nam przekazana we wskazany  przez nas we wniosku sposób.

W sezonie urlopowym liczba chętnych by wyrobić EKUZ wzrasta z każdym dniem. Dlatego ważne jest, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.  Wyrabiając kartę osobiście w Oddziale MOW NFZ odpowiednio wcześniej unikniemy kolejki.

EKUZ ważny jest przez 6 miesięcy. Dla osób pobierających świadczenia emerytalne – 5 lat.

Przeczytaj jak wyrobić EKUZ krok po kroku

 

UWAGA!

Każdy kto stara się o kartę EKUZ i jest zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta.

Dlaczego warto mieć EKUZ? W razie pogorszenia stanu zdrowia podczas wyjazdu do państw UE/EFTA, na podstawie karty przysługują ubezpieczonym w NFZ świadczenia zdrowotne niezbędne z medycznego punktu widzenia aby podróżować dalej lub bezpiecznie wrócić do domu. O tym, jakie to świadczenia, każdorazowo decyduje lekarz, biorąc pod uwagę charakter świadczenia oraz przewidywany okres pobytu ubezpieczonego w państwie członkowskim UE/EFTA. 

Wszystkie aktualności